Thanks To All Who Participated in the 9th Annual Peterson AFB Homebrew Competition

There were 540 entries judged and 190 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike McGuckian Disregarde 16D: Biere de Garde Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Mike Bordick
Co-Brewer: John Haven
Podwojny IPA 14C: Imperial IPA Brew Brothers of Pikes Peak
3rd Ryan Kopp Bad Moon Rye’zing 6D: American Wheat or Rye Beer Steel City Brewers

Best of Show – Cider

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
2nd Ryan Kopp Lucky Spare Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Steel City Brewers

Best of Show – Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Cloutier Ancient Orange Mead 26C: Open Category Mead Brew Brothers of Pikes Peak

Winning Entries

Table 1: Light Lager (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Keas Brewskeas 1C: Premium American Lager Rock Hoppers
2nd Jonathan Kissinger Better Then Bud Platinum 1B: Standard American Lager Worts Of Wisdom
3rd Stephen Shelton Helles 1D: Munich Helles Brew Brothers of Pike's Peak
HM William Cullen PPL 1C: Premium American Lager

Table 2: Pilsner (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Stephen Shelton Classic American Pils 2C: Classic American Pilsner Brew Brothers of Pike's Peak
2nd Shane VERHEYEN Verheyen’s - Classic Pils 2C: Classic American Pilsner BBoPP
3rd Preston Hartman Morgens Fit 2A: German Pilsner (Pils)
HM Ryan Kopp Aldo Raine German Pils 2A: German Pilsner (Pils) Steel City Brewers

Table 3: European Amber Lager (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ernie Smith Amber Lager 3A: Vienna Lager IBU (Intellectual Brewers Union)
2nd Ed Moore Carey Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen FOTR
3rd Scott Buchholz OM9 3B: Oktoberfest/Marzen BBoPP

Table 4: Dark Lager (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Eddie Barkelew The Schwarzbier 4C: Schwarzbier The Brewing Network
2nd Stephen Shelton Dunkel 4B: Munich Dunkel Brew Brothers of Pike's Peak
3rd Stephen Shelton Dark American Lager 4A: Dark American Lager Brew Brothers of Pike's Peak

Table 5: Bock (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Philip Penningroth Neis Bock 5D: Eisbock Rock Hopper Brew Club
2nd William Beeson DeBockel 5B: Traditional Bock Rock Hoppers
3rd Pete Skrebetz Doppelbock 5C: Doppelbock Brew Brothers of Pikes Peak
HM Robert Cloutier Dead Bob 5A: Maibock/Helles Bock Brew Brothers of Pikes Peak

Table 6: Light Hybrid Beer (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Kopp Bad Moon Rye’zing 6D: American Wheat or Rye Beer Steel City Brewers
2nd Matt Smith Kolsch 6C: Kolsch Liquid Poets
3rd Robert Hemphill AW&R 6D: American Wheat or Rye Beer Brew Brothers of Pikes Peak

Table 7: Amber Hybrid Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Moore Carey Alt 7A: Northern German Altbier FOTR
2nd Josh Weikert Is It Cold In Here Or Is It Just Me? Alt 7A: Northern German Altbier Stoney Creek Homebrewers - PA
3rd Jim "Doc" Damon Uncommon Common 7B: California Common Beer Liquid Poets

Table 8: English Pale Ale (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Pramov
Co-Brewer: Ryan Carter
Snubbed 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Rock Hoppers
2nd Ernie Smith NE English Bitter 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) IBU (Intellectual Brewers Union)
3rd Bryan Keas Bryan’s Bitter 8A: Standard/Ordinary Bitter Rock Hoppers
HM Reilly Reid Kings Justice 8B: Special/Best/Premium Bitter Liquid Poets

Table 9: Scottish and Irish Ale (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Kreiwall Her Younger Sister Ag131 9C: Scottish Export 80/- Liquid Poets
2nd Ryan Kopp Blue Flag 9E: Strong Scotch Ale Steel City Brewers
3rd Matt Kreiwall Red Scooter Ag132 9D: Irish Red Ale Liquid Poets

Table 11: American Ale (A) (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Richard Efird Sage Creek Pale Ale 10A: American Pale Ale
2nd James White Pale Ale 10A: American Pale Ale Brew Brothers of Pikes Peak
3rd Mike Myers Citra Pale 10A: American Pale Ale The Brewing Network

Table 12: American Ale (B) (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Myers Doppelganger 10B: American Amber Ale The Brewing Network
2nd Jay Kinney American Amber Ale 10B: American Amber Ale WeizGuys
3rd David Eddy Better Half Amber Ale 10B: American Amber Ale Ale Riders

Table 13: American Ale (C) (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Alan Young RVL’s 10C: American Brown Ale
2nd Joseph Fisher Fisher Brown Ale 10C: American Brown Ale
3rd Bryan Keas Dingleberry 10C: American Brown Ale Rock Hoppers

Table 14: English Brown Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st George Delena
Co-Brewer: Brian Primov
Dark Mild 11A: Mild Rock Hoppers
2nd Christopher Dolan Honey Brown Ale 11C: Northern English Brown Ale Long Island Beer & Malt Enthusiasts
3rd John Haven Gentle And Mild V 4 11A: Mild Brew Brothers
HM Rob Knighton Still Eating Brownies 11B: Southern English Brown Ale None

Table 16: Porter (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Beeson Across The Porter 12C: Baltic Porter Rock Hoppers
2nd Adam Schwindt Piled Higher And Deeper 12A: Brown Porter
3rd Matthew Linnenburger Hey Porter! 12B: Robust Porter Rock Hoppers Brew Club

Table 17: Stout (A) (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Kreiwall Past Out Stout Ag89 13A: Dry Stout Liquid Poets
2nd Preston Hartman Christine’s Stout 13B: Sweet Stout
3rd Pete Skrebetz ArianneStout 13A: Dry Stout Brew Brothers of Pikes Peak

Table 18: Stout (B) (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Mathis
Co-Brewer: Rick Porambo And Greg Ottinger
Dark Hearted 13D: Foreign Extra Stout Stoney Creek Homebrewers
2nd Ryan Kopp Goatmeal Stout 13C: Oatmeal Stout Steel City Brewers
3rd William Beeson Squid Ink 13C: Oatmeal Stout Rock Hoppers

Table 19: Stout (C) (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Pramov Sex Panther 13F: Imperial Stout Rock Hoppers
2nd Stephen Shelton Death Star Stout 13F: Imperial Stout Brew Brothers of Pike's Peak
3rd Kevin Ladd Pale Horse 13F: Imperial Stout

Table 21: India Pale Ale (IPA) (A) (31 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Klever
Co-Brewer: Matt Campbell
Dawn Doosh IPA 14B: American IPA Greater Denver Yeast Infection
2nd Matt Smith First Tracks IPA 14B: American IPA Liquid Poets
3rd Brad Burton
Co-Brewer: Scott Burton
Hand Crank IPA 14B: American IPA The Greater Denver Yeast Infection

Table 22: India Pale Ale (IPA) (B) (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Bordick
Co-Brewer: John Haven
Podwojny IPA 14C: Imperial IPA Brew Brothers of Pikes Peak
2nd David Calvert Dave’s IPA 14C: Imperial IPA
3rd Matt Kreiwall Too Much Ag113 14C: Imperial IPA Liquid Poets

Table 23: German Wheat and Rye Beer (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Beeson Papas Got A Brand New Lid 15A: Weizen/Weissbier Rock Hoppers
2nd Ed Moore Tony Roggen 15D: Roggenbier (German Rye Beer) FOTR
3rd Preston Hartman Ueberweizen 15C: Weizenbock

Table 24: Belgian and French Ale (A) (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike McGuckian Disregarde 16D: Biere de Garde Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Mike Bordick Get Wit It 16A: Witbier Brew Brothers of Pikes Peak
3rd Matt Kreiwall Farmer John Ag62 16D: Biere de Garde Liquid Poets

Table 25: Belgian and French Ale (B) (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Landreman Franco-Belgian Saison 16C: Saison
2nd Jeff Blackburn Trace 16C: Saison
3rd Dan Ramos Apple Of Her Rye 16C: Saison Brew Brothers of Pikes Peak

Table 26: Belgian and French Ale (C) (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jake Wade Tourist Season 16E: Belgian Specialty Ale N / A
2nd Mike McGuckian Pucker Up Guck 16E: Belgian Specialty Ale Brew Brothers of Pikes Peak
3rd Brian Pramov
Co-Brewer: Bryan Keas
Nuit Cavalier 16E: Belgian Specialty Ale Rock Hoppers

Table 27: Sour Ale (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike McGuckian Monk-E-Biness 17B: Flanders Red Ale Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Ed Weber London Sour 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin
3rd Matthew Baldwin
Co-Brewer: Glen Smith
Toe Jam 17D: Straight (Unblended) Lambic Brew Brothers of Pikes Peak

Table 28: Belgian Strong Ale (A) (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Weber Belgian Golden 18A: Belgian Blond Ale
2nd John Landreman Sleepy Monk Tripel 18C: Belgian Tripel
3rd Derek Wolf On The Dubbel 18B: Belgian Dubbel

Table 29: Belgian Strong Ale (B) (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Derek Wolf Moonlit Abbey 18E: Belgian Dark Strong Ale
2nd John Landreman Golden Monk 18D: Belgian Golden Strong Ale
3rd Joel Head Devil’s Pear 18D: Belgian Golden Strong Ale Indian Peaks Alers

Table 31: Strong Ale (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shawn Crawford Old Contemptible 19A: Old Ale Treehouse Brewing Club
2nd Jim "Doc" Damon Very Old Ale 19A: Old Ale Liquid Poets
3rd Matt Kreiwall Devil’s Wine Ag113B 19C: American Barleywine Liquid Poets
HM Mike McGuckian Bloody Hell 19A: Old Ale Brew Brothers of Pikes Peak

Table 32: Fruit Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Beeson Bitch-Sickel 20A: Fruit Beer Rock Hoppers
2nd Bryan Keas Blue Balls 20A: Fruit Beer Rock Hoppers
3rd Gary Gagnon Pumpkin Ale 20A: Fruit Beer Brews Brothers of Pikes Peak

Table 33: Spice/Herb/Vegatable Beer (A) (44 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Wilcox Pumpkin Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Jason Faylor Crow’s Foot Mocha Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Leigh Audin
Co-Brewer: Will Hall
Smooth Criminal 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
HM John Koenig Gingerk 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 34: Spice/Herb/Vegatable Beer (B) (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Randy Gingrich
Co-Brewer: Rick Gingrich
Merry Christmas Ale 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Matt Malloy Bruce Spruce 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer
3rd Russell White Holiday Spiced Ale 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

Table 35: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Werner
Co-Brewer: Dave Malone, Zac/Erin Rissmuller, Anthony West, Lefty, Josh Adamski, Brett Honeycutt, Mike Schafer
Criminal Mischief 22C: Wood-Aged Beer Greater Denver Yeast Infection
2nd Brian Pramov Sex Panther’s Got Wood 22C: Wood-Aged Beer Rock Hoppers
3rd Stephen Shelton
Co-Brewer: Brett Johnston
Rauchbier 22A: Classic Rauchbier Brew Brothers of Pike's Peak
HM Kevin Ladd
Co-Brewer: William Ladd
Ro Ho Ho 22C: Wood-Aged Beer

Table 36: Specialty Beer (28 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Werner Brett Trois IPA 23A: Specialty Beer Greater Denver Yeast Infection
2nd Robert Hemphill Lovely Morita Pepper Maid 23A: Specialty Beer Brew Brothers of Pikes Peak
3rd Brandon Carrizosa Girl Stout Cookies 23A: Specialty Beer
HM Bryan Keas Hoppy Ending 23A: Specialty Beer Rock Hoppers

Table 37: Traditional Mead/Other Mead (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Cloutier Ancient Orange Mead 26C: Open Category Mead Brew Brothers of Pikes Peak
2nd Adam Crockett
Co-Brewer: Erin Crockett
And I Mead You Now Tonight 24B: Semi-Sweet Mead Stoney Creek Homebrewers
3rd Ed Moore Sparkles Chocolate Mead 26C: Open Category Mead FOTR

Table 38: Melomel (Fruit Mead) (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ed Moore Sparkles Raspbeery Blackberry Mead 25C: Other Fruit Melomel FOTR
2nd Philip Murray Freyja’s Kiss, Sweet Cherry Mead 25C: Other Fruit Melomel
3rd Ken Williams Strawberry Fields 25C: Other Fruit Melomel Brew Brothers of Pikes Peak

Table 39: Cider and Perry (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Kopp Lucky Spare Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Steel City Brewers
2nd Ben Wilder Aer Cider 27A: Common Cider Brew Brothers of Pikes Peak
3rd Shawn Crawford G. Watson Cider? 27A: Common Cider Treehouse Brewing Club